Gå till innehållet

Vinnarna i Wildlife Photographer of the Year 2018

Nu har vinnarbilderna i den prestigefulla naturfototävlingen Wildlife Photographer of the Year utannonserats. Den nederländska fotografen Marsel van Oosten vann den tyngsta titeln med sitt porträtt av gyllene trubbnäsapor.

”The golden couple” av Marsel van Oosten, Nederländerna<br />Vinnare av titeln Wildlife Photographer of the Year och i klassen djurporträtt<br />Gyllene trubbnäsapor, hane och hona.

Porträttet är taget i Qinlingbergen i Kina, den enda kvarvarande livsmiljön för dessa hotade primater.
– Den här bilden är på ett sätt traditionell – ett porträtt. Men så slående och vilka magiska djur. Det är en symbolisk påminnelse om den vackra naturen och hur utarmade vi blir när naturen förminskas. Det är ett konstverk värdigt att hänga i vilket galleri som helst i världen, säger Roz Kidman Cox, en av jurymedlemmarna.

Övriga vinnare:

”Bed of seals” av Cristobal Serrano, Spanien<br />Vinnare, Djur i sin miljö<br />En grupp sälar som precis får plats på ett isflak i Antarktis

”Hellbent” av David Herasimtschuk, USA<br />Vinnare, Beteende: Groddjur och reptiler<br />Vattenorm i kamp med en slamdjävul, en sorts jättesalamander.

”Mud-rolling mud-dauber” av Georgina Steytler, Australien<br />Vinnare, Beteende: ryggradslösa djur.<br />Steklar som formar lerbollar för att skydda sina ägg.

”The vision” av Jan van der Greef, Nederländerna<br />Vinnare, Svart och vitt<br />En kolibri suger nektar.

”The ice pool” av Cristobal Serrano, Spanien.<br />Vinnare, Kreativ vision.<br />Tagen med drönare i Antarktis.

”Mother defender” av Javier Aznar González de Rueda, Spanien<br />Vinnare, Wildlife Photographer Portfolio Award.<br />En puckelstrit vaktar sin familj medan de unga käkar.

”Desert relic” av Jen Guyton från Tyskland/USA<br />Vinnare, Växter och svampar.<br />Växten welwitschia i Namibias öken.

”The sad clown” av Joan de la Malla, Spanien Vinnare, Naturfotojournalistik Makak som är utklädd i mask och hatt håller för sitt öga.

”Crossing paths” av Marco Colombo, Italien<br />Vinnare, Urbant djurliv<br />Björn som tagit sig in i en italiensk stad för att få tag på enkel föda, mestadels grönsaker i folks trädgårdar.

”Night flight” av Michael Patrick O’Neill, USA<br />Vinnare, Under vatten<br />Flygfisk fotograferad under natten, när de är mer stilla än under dagtid.

”Windsweep” av Orlando Fernandez Miranda, Spanien<br />Vinnare, Jordens miljö<br />Namibias ökenkust.

”Kuhirwa mourns her baby” av Ricardo Núñez Montero från Spanien.<br />Vinnare, Beteende: däggdjur.<br />Ung bergsgorillahona som förlorat sin unge, men inte vill släppa taget.

”Blood thirsty” av Thomas P Peschak, Tyskland/Sydafrika<br />Vinnare, Beteende: fåglar<br />Spetsnäbbad darwinfink dricker blod från en nazcasula som ruvar på ägg. Såret ser brutalt ut, men sulorna ska tydligen både klara och tolerera dessa angrepp.

”Lounging leopard” av Skye Meaker, Sydafrika<br />Vinnare, 15-17 år<br />En leopardhona som somnade från och till framför fotografen. Helt oberörd av närvaron.

Läs mer om Wildlife Photographer of the Year och sök till nästa års tävling på den officiella webbplatsen

Mer att läsa