Rösta i Fågelmelodifestivalen 2019 – deltävling 1

Bergfink. Foto: Linda Jonasson https://www.lindajonassonfoto.se/
För fjärde året i rad är det dags för Fågelmelodifestivalen! 28 nya fågelarter tävlar i årets upplaga om den prestigefulla titeln som årets svenska sångfågel.
• Rösta i Fågelmelodifestivalen 2019 genom att gilla bilderna på vår Facebook-sida
Det går även att kommentera den här artikeln med vilken fågel du röstar på om du inte har Facebook. Deltävling 1 pågår till och med måndag den 4 februari klockan 20:00.
LÄS ÄVEN: • Vår guide till fågelskådning.
Kom ihåg att det är sången/lätet som räknas, inte utseendet. De två fåglar med flest röster går till final. De med näst flest går till andra chansen, precis som i människornas version.
Sångsvan
Sångsvan. Foto: <a href="http://niclasahlberg.se/" target="_blank" rel="noopener">Niclas Ahlberg</a>
Kustpipare
Kustpipare. Foto <a href="http://niclasahlberg.se/" target="_blank" rel="noopener">Niclas Ahlberg </a>
Hornuggla
Kärrsångare
Kärrsångare. Foto: <a href="http://niclasahlberg.se/" target="_blank" rel="noopener">Niclas Ahlberg </a>
Stjärtmes
Stjärtmes. Foto: <a href="http://photoblog.danielpettersson.com/" target="_blank" rel="noopener">Daniel Pettersson </a>
Bergfink
Bergfink. Foto: <a href="https://www.lindajonassonfoto.se/" target="_blank" rel="noopener">Linda Jonasson </a>
Domherre
Domherre. Foto: <a href="https://www.lindajonassonfoto.se/" target="_blank" rel="noopener">Linda Jonasson </a>
• Rösta i Fågelmelodifestivalen 2019 genom att gilla bilderna på vår Facebook-sida. Det går även att kommentera den här artikeln med vilken fågel du röstar på om du inte har Facebook.