Två småtrappar och en blåkråka i Sverige
Småtrapp. Foto: <a href="https://www.flickr.com/photos/34328261@N02/" target="_blank">Blake Matheson via Flickr </a>
Det befinner sig just nu två småtrappar på olika håll i Sverige. Dessutom hittades i morse en blåkråka på Gotland.
Den 27 maj hittades en småtrapp utanför Älvsbyn i Norrbotten. Den utfärgade hanen ska ha varit stundtals svårsedd, men har sedan dess varit kvar i samma område i över en månad. Igår, onsdag den 8 juli, upptäckte Magnus Friberg ytterligare en småtrapp. Den här gången vid fågelsjön Kvismaren i Närke. Fågeln var kvar på torsdagsmorgonen.
Blåkråkor. Foto: <a href="http://www.natursidan.se/fotografer/naturfotograf-fredrik-nilsson/" target="_blank">Fredrik Nilsson </a>
På torsdagsmorgonen hittades även en blåkråka på Fårö på norra Gotland av Dennis Nyström. Det är i samma område som den senaste kända häckningen observerades 1967.
Källa: Bird Alarm