
Den skyldiga till det ”psykande” ljudet. Foto: Daniel Pettersson
Det är tidningen Vallentuna Nyheter som rapporterar om att boende i Bällsta ”besvärats av ett mystiskt lågfrekvent ljud på nätterna”. Ljudet har irriterat så till den grad att folk inte kunnat sova och att kommunen kopplats in, men inte heller representanter från Vallentuna kommun kunde förstå vad det var för läte. För de flesta fågelskådare är dock det dova lätet en trevlig upplevelse.
– Det är så irriterande att jag knappt vill prata om det. Jag pratade med flera grannar och till slut gjorde jag ett monster av detta i vårt område, berättar Anna Tideström, som bor i området, för Vallentuna Nyheter.
Grannarna har väckts av lätet på nätterna och sinsemellan spekulerade de om det kunde röra sig om en pump, ett UFO eller något annat.
– Skitläskigt, låter mer som ett stön som drar in luft, säger en av grannarna.
Inte heller Vallentuna kommun kunde förstå vad det var för ljud och lovade undersöka saken, men till slut lyckades Anna Tideström själv googla sig fram till resultatet – det är en rördrom som låter från vassen i Vallentunasjön.
SE ÄVEN: • Film på den skygga rördrommen
Rördromen är känd som en hemlig fågel som sällan ses. Däremot hörs deras märkliga läte, som påminner om när man blåser i en flaska, ganska ofta från fågelsjöar med stora vassbälten.
Lyssna på rördromens läte här:
Källa: Vallentuna Nyheter

Chefredaktör och grundare. Stötta Natursidan – ge bidrag via bankgiro (5114-2529) eller Swish (0730-385 185). Tack! Naturligtvis betalas det skatt på dessa gåvor.
Människan är en märklig skapelse. Hur ofta möts man inte av inställningen att företeelser som hör till naturen är ”av ondo”. Nu störs arten människa tydligen av fågelläten. Samtidigt besväras knappt någon av skrikande ungar, trafikbrus och vrålande motorcyklar under vår och sommar. Hur långt kommer människan att gå i detta avståndstagande till naturen frågar jag mig. Inte undra på att miljöförstöringen har gått så långt. Inte lär det bli någon bättring med denna syn på andra djur och på naturen som vi alla är en del av.
”Jag pratade med flera grannar och till slut gjorde jag ett monster av detta i vårt område.” – Vad betyder ’att göra ett monster’? Är det en förklaringsmodell för okända fenomen som hämtats från medeltiden?