
Större gulbena. Foto: Alan D. Wilson, www.naturespicsonline.com edited by Muhammad, CC BY-SA 2.5
Fredag 22 december upptäcktes en större gulbena strax utanför Göteborg. Eftersom det är blott fjärde fyndet i Sverige och det andra på 2000-talet blev det rejäl aktivitet hos landets fågelskådare under julhelgen.
Uppdatering 6 januari: Den större gulbenan hittades igen efter någon vecka. Den här gången i Galtabäck, söder om Varberg.
I vanliga fall lever större gulbenor i Kanada eller Sibirien, men i januari 2013 hittades en individ i Skillinge i Skåne. Nu är det dags igen. Den större gulbenan artbestämdes säkert när den var strax söder om Göteborg, men har troligen varit på västkusten i flera dagar innan detta.
Källa: Bird Alarm och Vår skådarvärld

Chefredaktör och grundare. Stötta Natursidan – ge bidrag via bankgiro (5114-2529) eller Swish (0730-385 185). Tack! Naturligtvis betalas det skatt på dessa gåvor.
Härligt. Jag kan bara inte hålla mig från att skryta med att jag upptäckte den först i Ödsmåls kile i tisdags. Jag t.om. fotade den. Sedan samlades vi några stycken där i kvällningen och efter mycket tvekan hit och dit och ett uppspelat lockläte så kom vi fram till att det nog var en Gluttsnäppa. I torsdags formaterade jag minneskortet då halvdåliga bilder på en Gluttsnäppa inte var så intressant, fem minuter senare ringer en skådarkompis och frågar efter bilderna och han berättar att en Gulbena och en Gluttsnäppa låter precis likadant. I morse var jag där igen för att ta nya bilder, men då hade den rackarn stuckit och uppenbarligen stack den till Amundön.
Fantastiskt ändå att få se en sådan fågel några dagar före jul och ganska roligt med all uppståndelse den skapar. Folk har åkt ända från Stockholm för att se den.
Grattis till fyndet! Då kommer du (och många andra) från och med nu alltid titta en extra gång på gluttsnäppor.
Tack. Ja alla snäppor med samma färg på benen som T-rump har på hövvet lär granskas extra noga.