
Rödmurarbi flyttar gärna in i bihotell. I alla fall om hålen är ungefär 7 mm breda. Foto: André Karwath, Aka – Eget arbete, CC BY-SA 2.5, Länk
Naturskyddsföreningen har startat en ny stor kampanj. Målet är att Sverige ska bli världens bi-vänligaste land med hjälp av bihotell, fröpåsar och en engagerad allmänhet.
Många av Sveriges vildbin saknar bostäder och mat.På kort tid har människan förändrat binas livsmiljöer med ett industrialiserat jord- och skogsbruk och byggande i miljöer där bin och humlor trivts. Det finns därför inte längre tillräckligt med blommor som ger dem mat i form av pollen och nektar. Det finns dessutom för få gamla döende träd där bin kan bo. Sist, men inte minst påverkas bin och humlor av bekämpningsmedel. Antingen direkt eller genom att blommande ”ogräs” försvinner.
LÄS ÄVEN: • Du kan själv enkelt göra viktiga insatser för biologisk mångfald
Så många som var tredje av Sveriges 270 vilda biarter i Sverige är rödlistade.
– Din trädgårdsmästare har det svårt. Antalet bin och humlor minskar dramatiskt på många håll och det kan få stora konsekvenser. För ett litet bi har en större uppgift än man kanske kan tro. Var tredje tugga mat vi äter är beroende av bin. Utan bina försvinner många bär, frukter, grönsaker och blommor. Därför är det viktigt att agera för att hjälpa vildbina, säger Karin Lexén, generalsekreterare för Naturskyddsföreningen.
LÄS ÄVEN: • Hotat bi gynnas i vägprojekt
Även om det är stora förändringar i skogs- och jordbruk som hör till de stora problemen för bin och humlor så kan vi alla göra en insats och det blir effektivt om många hjälps åt. Därför lanserar Naturskyddsföreningen nu kampanjen Bivänlig för att engagera allmänheten. Målet är att det ska byggas 5000 nya vildbihotell och att dessa rapporteras på kampanjsidan www.bivänlig.nu. Läs mer om hur du bygger ett bihotell här. Du kan också enkelt bygga ett vattenbad där bina kan dricka vatten. Instruktioner finns här.
Som tack för hjälpen med att bygga bihotell och som möjlighet att göra ytterligare en insats får de som registrerar sig på bivänlig.nu en fröpåse med ängsblommor. På så sätt kan du även skapa bättre förutsättningar för bina att hitta mat.
– För att rädda bina kan vi alla välja ekologisk mat, men det behövs också politiska beslut för att minska gifterna i jordbruket och rädda de blommande ängarna och betesmarkerna, avslutar Naturskyddsföreningen.
• Läs mer på Naturskyddsföreningens kampanjsida

Chefredaktör och grundare. Stötta Natursidan – ge bidrag via bankgiro (5114-2529) eller Swish (0730-385 185). Tack! Naturligtvis betalas det skatt på dessa gåvor.
Vildbin ska bekämpas eftersom de sprider sjukdomar och kan skada biodlingen. Däremot ska solitärbin gynnas. Ännu ett bevis på hur långt från ett naturligt, miljövänligt och naturvänlighet som Naturskyddsföreningen kommit. Jag har varit medlem i drygt 30 år när jag gick ur föreningen för brist på naturskydd samt landsbygdsfientlighet som föreningen bedriver både centralt och lokalt.
Svar till Björn: solitärbin ingår i det man kallar vildbin. Här finns mer att läsa om vildbin och deras betydelse:
https://www.jordbruksverket.se/download/18.51c5369e120aee363f080002059/1370040757098/vildbin+fragmentering.pdf
Vii har köpt ett bihotell. Skall det rensas ur och rengöras nästa sommar?
Många bin har redan kommit ut ur de olika hålen i mina bihotell. Kanske tidigt kläckta pga av den varma försommaren. Ska man rensa de gamla använda håligheterna inför nästa säsong eller de kommer att användas i alla fall???
Hej Christina, du behöver inte rensa gamla använda håligheterna som är nu tomma, det fixar bin själva. Å en andra sida finns det kvalster, infektion, parasiter och mögel som kan döda bin innan de flygger ut och det blir bra att rensa dessa håligheter då ovannämnda kan föröka sig på döda bikroppar och blir problemkälla. För att identifiera dessa celler skall du markera med t.ex. märkpenna alla förseglade håligheter på höst, när det blir slut på säsongen. Om du hittar någon markerad cell som inte är tom i augusti/september nästa år är det klart att bin i denna hålighet inte lever och det blir bra att rensa dessa. Marc Carlton också rekommenderar att byta bihotell efter två år av användning, men det finns olika åsikter på detta. Lycka till! Tomas
Vi har byggt bi hotell i kärrtorps östra skog. Vi har borrat ca 80 hål fördela i ett kanstanje träd som var nersågat. Jag undrar om ni har några fina skyltar eller var man få tag i dom som upplyser om att det är bi hotell. Vi skulle gärna vilja registrera oss.