
Håkäring. Foto: NOAA Okeanos Explorer Program via Wikipedia
En håkäring (även kallad ishaj eller grönlandshaj) hittades i helgen uppspolad på land vid Newfoundland med ett 0,6 meter stort köttstycke av älg fast i munnen.
Två män som hittade hajen hjälptes åt att rycka loss älgstycket ur munnen på håkäringen och lyckades sedan få den att åter simma ut i havet.
Det troligaste är att den långsamma håkäringen hittat rester av en älg som jägare kastat i havet. Normalt sett äter håkäring fiskar och sälar.
Källa och bilder: CBC

Chefredaktör och grundare. Stötta Natursidan – ge bidrag via bankgiro (5114-2529) eller Swish (0730-385 185). Tack! Naturligtvis betalas det skatt på dessa gåvor.
Märklig historia, lyckligt slut: Håkäring på grund – kvävd av älg: http://t.co/KRRUZ1s4Mo
RT @Natursidan: Märklig historia, lyckligt slut: Håkäring på grund – kvävd av älg: http://t.co/KRRUZ1s4Mo
Såg just en film om dessa (från Sabelön) och det är nog dags att omvärdera dessa från långsamma och letargiska till snabba och rovgiriga bakhållsjägare, dykarna i filmen var uppriktigt skakade efter att ha upplevt detta.