En ny undersökning visar att försäljningen av hajfenssoppa i Kina minskat med 82 procent de senaste två åren. Den kraftiga minskningen är troligtvis följden av en stor kändiskampanj i media och ett förbud mot hajfenssoppa på statliga banketter. Allt fler kineser väljer numera bort att äta den traditionella rätten.
Minskningen på 82 procent gäller i en av hajfenssoppans huvudfästen i landet och enligt en onlineundersökning har 85 procent av restaurangerna tagit bort soppan från sina menyer. Dessutom har 24 flygbolag och fem av de största hotellkedjorna slutat servera hajfenssoppa.
En liten ljusning för världens hotade hajar och en ytterligare förbättring jämfört med den minskning av efterfrågan på hajsoppa som vi rapporterade om i slutet av 2013.
Läs mer:
• Positiva nyheter om naturen.
Källa: The Telegraph

Chefredaktör och grundare. Stötta Natursidan – ge bidrag via bankgiro (5114-2529) eller Swish (0730-385 185). Tack! Naturligtvis betalas det skatt på dessa gåvor.
Hej jag undrar vart ni har fått den här informationen? Håller på med ett arbete i skolan och försöker vara lite källkritisk 🙂
Hej Cissi!
Det är bra att du är källkritisk. Artikeln är baserad på en undersökning om intresset för hajfenssoppa i Kina. Du hittar den som pdf här: http://wildaid.org/sites/default/files/SharkReport_spread_final_08.07.14.pdf
Lycka till med arbetet!