
Ett sätt att hjälpa naturen är att engagera sig i naturområden i sin närhet. På många håll i landet har det bildats nätverk eller föreningar för att rädda eller skydda närnatur. Många av dessa använder sig av Facebook-grupper för att kommunicera. Här under listas över 30 aktörer. Hjälp oss gärna att fylla på listan.
I vissa av grupperna är innehållet strikt fokuserat på att rädda ett område från exploatering. Andra handlar mer om naturområdet i allmänhet med tips och diskussioner om vad som finns att uppleva i närmiljön.
Alla grupper har dock skapat en gemenskap runt naturen och väckt engagemang. Tillsammans kan gruppens medlemmar hjälpas åt att försöka få området skyddat, hålla koll på exploateringsplaner eller helt enkelt lära känna närnaturen och varandra bättre.
Följande är en lista på grupper och sidor för närnatur som vi fick hjälp med att sammanställa på vår Facebook-sida. Hör gärna av dig om du saknar någon länk i listan.
Bohuslän
• Rädda Svartedalen
Gotland
• Ojnareskogen – webbplats
• Urbergsgruppen File Hajdar
• Urbergsgruppen Klintehamn
Hälsingland
• Rädda skogen på Kaptensön i Voxsjön, Bollnäs kommun
Lappland
• Stoppa gruvan i Rönnbäck i Björkvattsdalen, Tärnaby – webbplats
Norrbotten
• Gruvfritt Jokkmokk
Närke
• Naturskyddsföreningen Örebro läns skogsgrupp – webbplats
Skåne
• VetoNu. Stoppa mineraljakten i Skåne – webbplats
Småland
• Bevara John Bauers Park
• Våneviks gammelskog – webbplats
Södermanland
• Bevara Haninges skogar, skärgård och kulturlandskap
• Bevara Kärrtorps östra skog
• Bevara skogen runt Sandakällan
• Bevara Årstaskogen – sida och grupp
• Fagersjöskogen!
• Majroskogens vänner
• Nackareservatet
• Nätverket Bevara Trolldalen
• Rädda Hammarbyskogen
• Rädda Ryssbergen
• Sörmlandsleden – webbplats
• Upplevelser i Stockholms natur
Uppland
• Angarngruppen – webbplats
• Arbetsgruppen Rädda Grimstaskogen
• Förbundet för Ekoparken – webbplats
• Naturreservatet Florarna med omgivningar
• Nya skogsgruppen Uppsala – webbplats
• Rädda Ekedalsskogen – webbplats
• Rädda Eriksbergs skogar – Fältbiologernas webbplats
• Rädda Hemmesta Storskog
• Rädda Råstasjön – webbplats
• Rädda Storvretaskogen nu – webbplats
• Upplevelser i Stockholms natur
Värmland
• Fri natur Stömneskog
Västmanland
• Rädda skogen Fagersta
• Verksamhet vid Sågdammen i Skultuna
Västergötland
• Rädda Kålltorps skog
• Rädda Vättern – webbplats
• Trädplan Göteborg
Östergötland
• Norra Kärr Protection Project
• Rocksjögruppen
• Rädda Vättern – webbplats
• Urbergsgruppen Grenna

Chefredaktör och grundare. Stötta Natursidan – ge bidrag via bankgiro (5114-2529) eller Swish (0730-385 185). Tack! Naturligtvis betalas det skatt på dessa gåvor.
Länka gärna direkt till vår facebooksida också: https://m.facebook.com/raddaeriksbergsskogar/
Den hemsida ni länkar till är inte föreningens egen sida, utan Fältbiologernas sida om att de stöttar oss (men där finns i sin tur länk till vår facebooksida)
Jättebra lista, tack!
Hej Sandra!
Tack för förtydligandet. Det är nu ändrat.
Rädda skogen på Kaptensön i Bollnäs Kommun
Tack! Det är nu uppdaterat.
Här i Tumba finns ett litet skog som kommunen vill bygga bort och vi kämpar att får bevara.Det är gammalt blandskog ,det finns djurliv och svampar och bär som vi vill ha kvar.Skogen är ett friskvårds plats för hundägare ,skolor ,dagis och privatpersoner men vi har svårt att få gehör våra argument!
Tack för ännu en viktig och bra artikel.
Jag såg på listan att det inte fanns någon grupp i Jämtland eller Dalarna. Det finns en organisation som heter skyddaskogen.se. På deras hemsida kan man hitta skogar som är hotade i bla Jämtland och Dalarna. Skyddaskogen.se är en ideell naturvårdsorganisation med fokus på skogen.
Sedan försöker jag alltid göra reklam för Naturarvet.se De kämpar för att organisationer och privatpersoner kan köpa in dessa värdefulla skogar direkt från skogsägaren. Man hoppas ödmjukast att framförallt de privata skogsägarna (jag har tyvärr inte mycket hopp kvar för de stora giriga skogsbolagen) har en känsla för sina gamla fina och otroligt värdefulla skogar (livsviktiga för att rädda klimatet till våra barn och barnbarn) kan sälja skogen till Naturvårdsverket (skapa ett naturreservat) eller till naturarvet. Alla ni skogsägare som väljer att inte hugga ner er värdefulla gammelskog med livsviktiga nyckelbiotoper gör en stor och viktig insats för klimatet och den biologiska mångfalden.
Hoppas innerligt att man lyckas rädda skogen på Kaptensön och i Tumba.
Hej Erik,
I Dalsland kämpar vi mot gruvprospekterong och gruvetablerong. Fb sidan heter Gruvkampen Dalsland. Närmast är det Agnico Eagle Sweden AB, kanadensiskt bolag, som har fått undersökningstillstånd för i första hand guld
Föreningen Rädda Svartedalens hemsida saknas i listan
https://raddasvartedalen.se/
Bakgrund
Föreningen bildades i samband med att frågan om Assi-Domäns förestående utförsäljning av sitt skogsinnehav i området var aktuell 1996. Svartedalen omfattar ca 20 000 hektar, varav 12 000 är av riksintresse för friluftslivet och naturvården. Läs mer i länken nedan
https://raddasvartedalen.se/natur/historia