Uppdaterat: Ringduverekordet vid Falsterbo blev inte långvarigt. Det slogs redan dagen efter, den 12 oktober. Nya rekordet för antalet ringduvor på en dag vid Falsterbo lyder 227 200. Samma dag slogs även rekord i antal tranor (14 120) och vitkindade gäss (90 200).
Tidigare nyhet: Att ringduvor samlas i stora flockar om höstarna inför flytten söderut sker varje år och att se tiotusentals duvor lämna landet är inte så ovanligt. Men idag, den 11 oktober 2013, slogs det rekord i antalet sträckande ringduvor på Nabben vid Falsterbo.
Det tidigare rekordet, 137 500 individer den 15 oktober 2005, krossades med den nya rekordsumman 223 600 ringduvor på en och samma dag. Som ni kan se på Björn Malmhagens bilder här intill så var himlen stundtals förmörkad av duvor.
Idag var uppenbarligen förhållandena de rätta för ringduvorna att sträcka och med de stora flockar som samlats i södra Sverige de senaste dagarna låg en hög summa inte långt borta. Att det skulle bli fullt så här bra hade dock ingen väntat sig.

Chefredaktör och grundare. Stötta Natursidan – ge bidrag via bankgiro (5114-2529) eller Swish (0730-385 185). Tack! Naturligtvis betalas det skatt på dessa gåvor.
Idag krossades rekordet i antalet flyttande ringduvor vid #Falsterbo under en och samma dag. Så här såg det ut: http://t.co/6VuvKF5U5r
Något med flyttfåglar som fascinerar enormt. http://t.co/MAbK3lCGMK
RT @Natursidan: Idag krossades rekordet i antalet flyttande ringduvor vid #Falsterbo under en och samma dag. Så här såg det ut: http://t.co…