Igår upptäcktes en berguv i ett träd i centrala Jönköping. Sammanlagt sågs detta exemplar av Europas största uggla av över 500 personer. Troligen rör det sig om en ungfågel som tvingats lämna föräldrarnas revir.
Berguvar söker sig ibland till städer och andra områden med människor – så som gruvor och grustag, men de häckar också ute i skärgården och i bergiga skogar. Både Stockholm och Göteborg har de senaste åren haft berguvar som kunnat höras och ses centralt.
Strax före midnatt flög den unga berguven in i en bil i centrala Jönköping och dog. Det visade sig att en dokusåpa-deltagare satt i bilen och han la upp en bild i sociala medier där han leende poserar bredvid den döda ugglan. Som text skrev han ”förlåt för att jag ler” och raderade senare bilden efter att den publicerats av Aftonbladet.
Berguvar tillhör statens vilt och Jönköping-uven ska nu skickas till Naturhistoriska museet i Stockholm för eventuell obduktion.
Källa: Jönköpings-posten och Aftonbladet

Chefredaktör och grundare. Stötta Natursidan – ge bidrag via bankgiro (5114-2529) eller Swish (0730-385 185). Tack! Naturligtvis betalas det skatt på dessa gåvor.
Berguv lockade 500 personer, dog i trafikolycka med posör: http://t.co/EivDvSYAs4
Mycket tragiskt att detta förekommit på en så fin fågel.
Hoppas bara att det inte händer igen!
MVH Edward Haglund från Ångermanlands Ornitologiska Förening
Ja det får vi verkligen hoppas. Det är lyxigt att ha så vackra fåglar nära inpå knuten, men trafik är en av riskerna med det.
Tragiskt slut för populär berguv i Jönköping: http://t.co/EivDvSYAs4
RT @Natursidan: Tragiskt slut för populär berguv i Jönköping: http://t.co/EivDvSYAs4