
Varg i hägn. Foto: Marie Gillander
En privatperson i Värmland som ”fått nog av tjuvjakten” har skänkt 100 000 kronor som ska gå till den eller de som ger sådana tips att någon fälls för tjuvjakt på rovdjur.
Pengarna har skänkts till Svenska Rovdjursföreningen och betalas ut för tips om tjuvjakt på varg, björn, lo eller järv som leder till fällande dom. Personen som skänkt pengarna kommer från Värmland och säger att han tröttnat på de senaste årens tjuvjakter.
LÄS ÄVEN: • Obduktioner av svenska vargar avslöjar omfattande tjuvjakt
– Jag vill bara att tjuvjägarna ska försvinna, och att vargarna ska få överleva, säger han.
Svenska Rovdjursföreningens ordförande Torbjörn Nilsson kommenterar belöningen så här:
– Framför allt hoppas vi att belöningen ska ha en avskräckande effekt, så att människor som är i riskzonen till att begå brott tänker sig för en extra gång och låter bli.
LÄS ÄVEN: • Polisen lovar krafttag mot tjuvjakt på rovdjur i Sverige
Enligt Svenska Rovdjursföreningen har följande fall av tjuvjakt hittats på sistone:
• Varg från Kroppefjäll i Dalsland hittad inrullad i presenning med tyngder på botten i Gullmarsfjorden.
• Varg från Närsenreviret i västra Dalarna hittad i ränsgallret i Eldsforsen.
• Blodpöl efter DNA-säkrad vargtik hittad i nya reviret Säxen öster om Malung.
• Varg skjuten under licensjakten i Brattfors i Värmland hade gammal skottskada.
LÄS ÄVEN: • Polisen misstänker tjuvjakt i hela Värmlands län
Dessutom anhölls i veckan fyra personer i Hälsingland misstänkta för tjuvjakt på stora rovdjur och i fjol anhölls fem personer i Norrbotten.
– Det är positivt att några har blivit gripna, men de flesta förövare är på fri fot, och vi hoppas att belöningen ska bidra till att ytterligare några åker fast, säger Torbjörn Nilsson.
Källa och mer information: Svenska Rovdjursföreningen

Chefredaktör och grundare. Stötta Natursidan – ge bidrag via bankgiro (5114-2529) eller Swish (0730-385 185). Tack! Naturligtvis betalas det skatt på dessa gåvor.
Tusen tack till den privatperson som skänkte pengar för att kunna stoppa tjuvjakten på vilda djur.
Underbar människa som skänker pengar för vargarna. Det finns änglar.
Vilken fin person som gör detta..varför skall man utrota alla djur?…Tack till dig som försöker att få tag i dessa personer som gör detta…