Gå till innehållet

Vargar ”försvinner” i Värmland och Dalarna

Rekordfå vargar hittades under inventeringen. Det väcker misstankar.

– Vi finner ingen bra förklaring till varför det blivit som det blivit. Licensjakten kan inte ensam stå för den här minskningen, säger David Höök på länsstyrelsen i Värmland, till Jaktjournalen.

2021-2022 hittades 14 revir med valpar i Värmland. I år har man enligt preliminära siffror enbart hittat fyra familjegrupper i vinterns inventering. Trots att licensjakten de senaste åren ”bara” skett i sju revir. Det verkar som att det inte bildats nya revir i området. Något som brukar ske tidigare.

I Dalarna har antalet vargrevir minskat med 72 procent på drygt tio år – från elva vargrevir med valpar vintern 2012-2013 till 3,08 föryngringar i år.

Studie och miljöåklagare: Organiserad illegal jakt

– Min bild är att det bedrivs en organiserad illegal rovdjursjakt i det området, sa Åse Schoultz, miljöåklagare, till SVT 2019, som också påpekar att hon tror att 99,9 procent av jägarkåren är seriös, men att många känner till mer än de berättar.

Året efter konstaterade forskare vid SLU att den illegala jakten på varg i Sverige är omfattande. Mellan åren 2011 och 2017 försvann mer än var femte(!) varg årligen i Sverige. De flesta på grund av illegal jakt.

– Den illegala jakten efter varg utgör ett allvarligt hot i hela dess utbrednings­område, skriver experterna på SLU Artdatabanken om vargen.

Det är inte heller enbart ett svenskt fenomen. Även i Norge anses det förekomma illegal jakt på varg.

”Tystnadskultur” både bland jägare och myndigheter?

Magnus Orrebrant, ordförande i Rovdjursföreningen, tycker att det finns en oroande tystnadskultur både hos jägare och myndigheter.

– Länsstyrelsen är ju himla försiktiga med att uttala sig. De säger inte längre rakt ut att det handlar om illegal jakt, men konstaterar att vargarna försvinner. Jag förstår inte varför det är så svårt att kalla en spade för en spade. Varför törs inte myndigheter och politiker tala klarspråk om illegal jakt?

Väldigt svårt att bevisa

En sak är att vargar mystiskt försvinner – det är klarlagt. Det är dock väldigt svårt att bevisa att illegal jakt förekommer. De skyldiga måste nästan tas på bar gärning eller att det finns vittnen.

– Man får ju aldrig det här bekräftat officiellt. Det råder en extrem tystnadskultur. Jag får samtal från medlemmar som tipsar mig om händelser, men det är svårt att bevisa något.

Det är inte bara i Värmland och Dalarna som vargar försvunnit. Magnus Orrebrant säger att det även gäller exempelvis Dalsland och att det är märkligt att det inte finns några vargrevir i Småland. Han berättade att en länsstyrelse gick ut med en video där de bad om hjälp med att bekämpa den illegala jakten, men efter ramaskri från jägarföreningar backade länsstyrelsen. Utan tips från allmänheten och med de kraftiga nedskärningarna i miljöbudgeten som drabbar länsstyrelsens arbete är det svårt att komma någonstans med mer än misstankar.

Magnus Orrebrant.

Magnus Orrebrant.

– Ett tydligt exempel på illegal jakt är den så kallade ryssvargen som vandrade in från Ryssland via Norge. Den var försedd med sändare. Plötsligt slutade sändaren fungera och varken vargen eller sändaren återfanns, trots intensivt letande. Vargen gick tillsammans med en tik och nu finns det inga spår efter henne heller. Hon har också försvunnit. Det är ett återkommande problem, berättar Magnus Orrebrant.

Även vanligare med skyddsjakt enbart vid misstanke

Han lyfter också att det blivit allt vanligare med så kallade ”P28-skjutningar”, något som även P4 Skaraborg bekräftat.

P28 innebär paragraf 28 i jaktförordningen, som ger ”ägare eller vårdare rätt att skydda tamdjur och jakthundar från angrepp av stora, fredade rovdjur om det finns skälig anledning att befara ett angrepp”. Det vill säga att det är tillåtet att skjuta vargar så länge du misstänker att de annars skulle attackera jakthundar eller tamdjur.

– Förra året och i början av detta år har vi sett en ökning av sådana fall, där jägare skjuter vargar när de dyker upp under jakten.

I åtta av tolv P28-fall 2024 sköts vargar i samband med jakt med lös hund.

Behöver inte vara oroliga för att åka fast

Magnus Orrebrant avslutar med att berätta att han ser det som ett ökande problem och de som ägnar sig åt illegal jakt behöver inte känna sig speciellt oroliga för att åka fast.

– Det är inte konstigt att vissa jägare känner att de har fått luft under vingarna med den regering vi har nu. Illegal jakt är ett jättesvårt problem att hantera. Man behöver vara väldigt metodisk i arbetet.

Samtidigt har antalet jakttillsynspersoner i Sverige minskat kraftigt.

Källa: Jaktjournalen

Mer att läsa