
Gold Butte National Monument Nevada. Foto: Bureau of Land Management via Flickr
Barack Obama har i veckan skyddat två stora landområden och utsett dem till nationalmonument – The Bears Ears National Monument i sydöstra Utah och The Gold Butte National Monument i sydöstra Nevada. Sammanlagt över 540 000 hektar i Utah och över 120 000 hektar i Nevada.
Miljögrupper och urinvånare har länge förespråkat skydd för båda dessa områden och välkomnade beslutet. Skyddet kunde genomföras genom att använda lagen ”Antiquities Act” från 1906.
I ett uttalande sa Obama att utnämningen kommer att skydda några av USAs viktigaste kulturella skatter och landområden som ursprungsbefolkningen anser vara heliga.
Fem ursprungsbefolkningar – Hopi Nation, Navajo Nation, Ute Indian Tribe från Uintah Ouray, Ute Tribe, och Zuni Tribe — ska förvalta Bears Ears National Monument, och har fortsatt tillgång till ved för eldning och vilda växter, enligt sin tradition.
– Vi är speciellt nöjda med att beslutet bekräftar ursprungsbefolkningens bestämmanderätt och befäster ett samarbete med den federala ledningen för att bibehålla marken, sa Russell Begaye, president från Navajo Nation. Han sa att eftersom ursprungsbefolkningen får förvalta marken intygar det på nytt president Obamas engagemang för de mänskliga rättigheterna.
Källa: Mongabay

The Bears Ears National Monument i sydöstra Utah. Foto: Bureau of Land Management via Flickr

Ett fantastiskt område, jag var där för 28 år sedan i det riktiga indianlandet. En underbar värme för en som gillar värme och sol. Visst finns där ormar och andra trevliga små varelser, och de gäller att ha koll på var man sätter fötterna. Ödsligheten och storslagenheten är bedövande, oavsett vad man tycker om USA, så har dom en fantastisk natur. Planerar nog en resa dit igen vad det lider.
Skynda dig Göran, innan T-rump river upp beslutet och bygger casinon där istället