Gå till innehållet

Invasiva plattmasken upptäcks på allt fler platser i Sverige

Den invasiva plattmasken upptäcktes i planteringar i Malmö i november 2024. Sedan dess har den hittats på åtskilliga platser och dessutom visat sig överleva vintern.

Lövplattmasken, med det vetenskapliga namnet Obama nungara, anses kunna orsaka stor skada i Sverige eftersom den äter upp daggmaskar och därmed kan försämra den biologiska mångfalden och jordens kvalitet. Det kan även slå hårt mot odlingar – både privata och kommersiella.

Första fynden av arten i Sverige gjordes i november 2024 på en plantering i Malmö. Därefter hittades runt 30 individer på en plantskola där växterna kom ifrån. Sedan dess har lövplattmasken även hittats i Västmanland, återigen på en plantskola med importerade plantor, skriver SVT Västmanland.

Nu har den även upptäckts på Öland i Borgholms kommun.

– Fynd har gjorts i hela södra Sverige och vi kan nog förmoda att den är spridd även på övriga Öland, säger Helén Wåhlstrand, samordnare för arbetet med invasiva främmande arter på länsstyrelsen, till Ölandsbladet

Hon varnar även för att lövplattmasken kan få stora konsekvenser för livsmedelsförsörjningen framöver.

Klarar våra numera milda vintrar

SVT Skåne rapporterar att lövplattmasken även överlevt våra numera milda vintrar. Risken är därmed stor att den invasiva främmande arten börjat etablera sig på allvar i Sverige.

– Inflödet av plattmaskar är större än vad vi har tänkt oss och att det blir svårt att hantera nu när våren kommer och det är dags att plantera. Bara i Skåne så har vi ungefär tre och ett halvt tusen registrerade företag som håller på med växter och vi är fortfarande bara en och en halv person som jobbar med den här frågan, sa Cajza Eriksson, samordnare för arbetet mot invasiva arter vid Länsstyrelsen Skåne, till SVT Skåne.

Lätt att känna igen – kontrollera köpta växter

Det finns andra plattmaskar i Sverige, men de blir bara 1-2 cm och är gråaktiga. Lövplattmasken Obama nungara är beige till mörkbrun och kan bli hela 5-8 cm lång. Den är också betydligt plattare än sniglar, som den kanske också kan förväxlas med. 

Länsstyrelsen rekommenderar att du noga letar igenom alla växter du köper. Om du hittar en lövplattmask måste du rapportera det till inköpsstället, ta en bild och kontakta länsstyrelsen eller www.invasivaarter.nu

Avliva också alla lövplattmaskar du hittar genom att lägga dem i en burk och hälla kokande vatten över. Eller ställ in burken i frysen över natten. De ska inte klippas – då kan båda delarna överleva. Tänk dock på att lövplattmaskarnas slem kan vara irriterande för huden så ta inte i dem med dina bara händer.

Mer att läsa