Gå till innehållet
Bild ur boken "Rönne å".

Bild ur boken "Rönne å".

Bok om ett av Europas största restaurerings­projekt

Författaren bakom en ny bok om Skånes näst största vattendrag berättar om den hoppingivande restaureringen, det märkliga motståndet och ger tips på favoritställen.

Rönne å är Skånes näst största vattendrag. Den passerar både naturområden och samhällen med intressanta historier – som till exempel en av Sveriges första bosättningar. Här pågår också ett av Europas största återställningsprojekt. Bland annat har Klippans kommun köpt de tre vattenkraftverksdammarna som ligger i ån och ska nu riva dem. Då kommer fiskarna kunna vandra längs hela den åtta mil långa ån – från Skälderviken vid Ängelholm till Ringsjöarna.

Nu har ån fått en egen bok (”Rönne å”) av naturfotografen Magnus Johansson. Han berättar att idén föddes på grund av ett annat dammutrivningsprojekt.

Söderåsens nationalpark – ett av Magnus Johanssons favoritställen längs ån. Bild ur boken ”Rönne å”.

– Närt jag gjorde boken om Finjasjön 2023 rasade debatten där om Harmmarmölle damm och rivningen av den. Kommunens fastighetsbolag HIBAB låg i tvist med länsstyrelsen och rättegångarna avlöste varandra. Det hela slutade med att dammen revs nu i sommar och området håller på att återställas. Jag letade fakta om andra liknande projekt och hittade mycket om Rönne å och återställningen av ån.

Samhällen som rättar till tidigare misstag

När han träffade Klippans kommuns miljösamordnare Tord Andersson blev han till slut helt såld på tanken.

– Hans entusiasm smittade av sig direkt. Jag satte ihop ett förslag på en bok och skickade till förlaget som tände på idén. Nu två år senare är boken i hamn, berättar Magnus Johansson.

Vad betyder Rönne å för dig?
– Efter att ha gjort boken ”På fyra vingar”, som är ganska mörk där hoten mot natur och miljö hela tiden är närvarande, känns det som en helt ny motivation. Det finns krafter i samhället som ger allt och aktivt arbetar för att rätta till tidigare misstag. Dessa fantastiska personer som jag mött både hos myndigheter och privatpersoner har sporrat mig. Detta blir min tredje bok och jag känner fortfarande hur jag utvecklas i mitt berättande. När jag börjar leta fakta och historier vet jag aldrig vart det slutar. Så många stickspår och saker som jag aldrig hört talas om och säkert inte många andra heller.

Bild ur boken ”Rönne å”.

Märkligt motstånd

Du beskriver i inledningen en dramatisk historia kring ån och hur människan levt av och med ån i århundraden. Det låter på dig som att det nu tas bättre hand om ån än på länge – är det så och på vilket sätt i sådana fall?

– Framför allt har medvetenheten om vattnets betydelse ökat. När Ringsjön svämmade över vintern 2023 fick många ett uppvaknande. När bilderna på hela samhällen som låg under vatten kablades ut blev många förvånade över hur det kunde hända. Efter det har man satt in stora resurser på att hitta orsaker och förebygga liknande händelser. Bottnen har skannats på flera sträckor och översvämningsdetektorer har satts upp. Men detta tar inte tag i grundproblemen. Ringsjön sänktes kraftigt vid sekelskiftet och likt många andra sjöar ser vi konsekvenserna nu. När Klippans kommun köpte in de tre dammarna och bildade Rönne å-rådet var det början på en lång resa som ännu inte är framme. Något som förvånat mig under arbetet är det motstånd som man mött på flera fronter. Att Pappersbruket ser till sin ekonomi och överlevnad var inte överraskande. Dammen vid Klippan förser dem med kylvatten till processen. Man har inte råd att bygga om intaget och vill få kommunen att stå för en del av investeringen som rivningen kommer att medföra. Men även andra instanser och privatpersoner gör allt för att stoppa projektet. Man anser att kraftverken skall tas i drift igen. Trots att de redan är nedstängda och en hel del utrustning såld. Att starta upp dem skulle kosta stora summor.

I projektet med Rönne å har länsstyrelsen inventerat samtliga vandringshinder i biflödena också. Det finns inte ett enda som inte har minst en kvarn eller kraftverksdamm. Nu kommer ett antal av dem att rivas, men majoriteten blir kvar. De skall dock anpassas så att fiskar kan passera fritt.

Skogsnätfjäril

Skogsnätfjäril. Bild ur boken ”Rönne å”.

Magnus Johanssons favoritplatser längs ån

  • Söderåsens nationalpark
    En given plats att besöka. De majestätiska bokskogarna som letar sig upp för branterna runt Skärdammen. På hösten när färgerna tar över är den helt magisk. En av Sveriges mest fotograferade platser är utsikten på Kopparhatten.
  • Dammen vid Forsmöllan
    En helt fantastisk på våren. Dammvallen är gjord av sprängsten och här övervintrar hundratals snokar. När vårvärmen börjar värma upp stenen tittar de fram. Om man är försiktig är de inte särskilt rädda av sig och man kan få fantastiska bilder. När dammen rivs kommer man att flytta sprängstenen till kanten av det nya vattendraget för att bevara deras övervintringsställe. När dammen väl rivs kommer vattenfallet här att vara ett av Skånes högsta, sett i meter.
  • Natthall
    Där kan man stå och se ut över Rönne ås meandrande i dalgången.
  • Räfshalen
    En liten slåtteräng mitt inne i skogen. Här håller ett litet entusiastiskt gäng skogen tillbaka. Varje år samlas man för att hösta och rensa upp. Denna lilla äng har blivit ett paradis för fjärilar som trivs i skogsnära miljö.

Mer att läsa