160 forskare: Massdöd av korallrev oundviklig
Världen är på väg att passera den första planetära gränsen. Vår överanvändning av fossila bränslen har nu värmt upp haven så kraftigt att stora delar av världens korallrev kommer slås ut.
Koraller på havsbotten.
Den nya rapporten Global Tipping Points Report 2025, som är författad av 160 forskare från 87 institutioner, slår fast att det nu pågår en omfattande massdöd bland korallrev.
– Vi närmar oss snabbt flera tippningspunkter i jordens system som kan förändra vår värld, med förödande konsekvenser för människor och natur. Detta kräver omedelbara, aldrig tidigare skådade åtgärder från ledarna vid COP30 och beslutsfattare över hela världen, säger professor Tim Lenton från Global Systems Institute vid University of Exeter.
Att korallreven slås ut får stora konsekvenser. Nästan en miljard människor och en fjärdedel av allt marint liv är beroende av dessa miljöer. Som utvecklingen ser ut nu kommer enbart små refugier av korallreven överleva.
”En tragedi som måste vara en väckarklocka”
Mike Barrett, vetenskaplig rådgivare vid WWF i Storbritannien och medförfattare till rapporten, säger att resultaten är ”otroligt alarmerande”.
– Att varmvattenkorallreven passerar sin termiska tippningspunkt är en tragedi för naturen och för de människor som är beroende av dem för mat och inkomst. Denna dystra situation måste vara en väckarklocka: om vi inte agerar beslutsamt nu kommer vi också att förlora Amazonas regnskog, istäcket och viktiga havsströmmar. I ett sådant scenario skulle vi stå inför en verkligt katastrofal utgång för hela mänskligheten.
Förutom korallreven är mänskligheten nu nära att utlösa andra katastrofala planetära gränser – från smältande istäcken till avskogning av Amazonas regnskog och kollaps av viktiga havsströmmar.
Positivt för grön energi
Bland de lite mer positiva delarna i rapporten hittas att utvecklingen går snabbt framåt när det gäller solcellsenergi, elfordon, batterilagring och värmepumpar – vilket ses som viktiga åtgärder för att vända fossilberoendet och den oroväckande väg mänskligheten är på väg på.
– Det har skett en radikal global acceleration inom vissa områden, bland annat när det gäller användningen av solenergi och elfordon. Men vi måste göra mer – och agera snabbare – för att ta tillvara de positiva möjligheterna. På så sätt kan vi drastiskt minska utsläppen av växthusgaser och vända världen bort från katastrofala tippingspunkterna och mot en blomstrande, hållbar framtid, säger Tim Lento.
Källa: Stockholm Resilience Center och