100-åriga föräldrar väcker hopp om bevarande
Mor för första gången vid 100 års ålder och dessutom genetiskt viktig för en hel art.

Nykläckt galapagossköldpadda.
Det är Philadelphia Zoo som skickat ut ett pressmeddelande om att det kläckts fyra akut hotade Galapagossköldpaddor. Det har aldrig hänt förr i djurparkens över 150-åriga historia.
Extra exceptionellt är att föräldrarna, honan Mommy och hanen Abrazzo, uppskattas vara omkring 100 år gamla. Det är också Mommys första ägg, trots hela 92 år på djurparken, vilket gör henne till den äldsta förstagångsmamman av sin art. Hennes gener anses vara bland de mest värdefulla som finns i djurparksnätverket Association of Zoos and Aquariums (AZA) vilket gör de nykläckta ungarna viktiga för artens överlevnad.
Första livsdugliga äggen på fyra försök
Sköldpaddorna, som tillhör en underart av Galapagossköldpaddan, är en del av djurparkens avelsprogram för att säkerställa artens överlevnad och upprätthålla en genetiskt varierad population. Liknande program finns även på flera andra djurparker i USA, men det har inte kläckts ägg av arten i fångenskap sedan 2019.
– En gång i tiden hade var och en av Galapagosöarna sin egen unika Galapagossköldpadda, men tyvärr är flera av dem nu utrotade, säger Rachel Metz, Vice President of Animal Well-Being and Conservation.
Djurparken skriver att de arbetat hårt för att skapa rätt förutsättningar för Mommy att lägga sina ägg och för äggen att inkuberas och kläckas. 2020 kom Abrazzo till djurparken och de har de senaste åren samlat in pengar för att kunna köpa in sand och jord som Mommy skulle kunna lägga sina ägg i. Det här är Mommys fjärde kull, men den första med livskraftiga ägg.
– Det här är resultatet av åratal av hårt arbete med att studera djurs beteende och tillhandahålla vård på högsta nivå. Fram till nu har Mommys gener inte funnits representerade i AZA:s population, vilket gör dessa avkommor extremt viktiga för att skydda den här arten, säger Lauren Augustine, chef för grod- och kräldjur och fåglar på djurparken.
Källa: Philadelphia Zoo